Correlate!

Niedawno Google udostępnił, rozwijaną wcześniej w Google Labs, usługę Google Correlate. Stała się ona częścią narzędzia Google Trends, pozwalającego śledzić trendy w popularności haseł wpisywanych przez użytkowników w wyszukiwarkę. Do niedawna możliwe było wyłącznie sprawdzanie i porównywanie względnej częstości wyszukiwania konkretnych haseł i ich zmian w czasie. Dzięki Google Correlate można znaleźć, hasła których dynamika popularności jest najbardziej zbliżona do trendów zdefiniowanych przez użytkownika.

Z nowego narzędzia możemy skorzystać na dwa sposoby. Można załadować własne dane dotyczące jakiegoś trendu w czasie lub samodzielnie narysować trend na wykresie. W obu przypadkach serwis poda nam jakie hasła wyszukiwane przez użytkowników miały najbardziej zbliżoną dynamikę. Dostaniemy listę haseł, odpowiednie wykresy i możliwość eksportu danych w pliku .csv.

Google Correlate to moim zdaniem bardzo fajne narzędzie. Jeżeli chcemy analizować dynamikę różnych zjawisk zachodzących w czasie, to warto sprawdzić jakie hasła mają podobną dynamikę. Szkoda tylko, że nie można jeszcze, tak jak w narzędziu Insights for Search, zawęzić wyników tylko do konkretnego kraju.

Informacje o Dominik Batorski

dr Dominik Batorski Uniwersytet Warszawski, ICM
Ten wpis został opublikowany w kategorii internet i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>