6 milionów osób w 6 kroków na Gadu-Gadu

W ostatnim czasie powtórzyłem prowadzone już ponad 4 lata temu badania zjawiska „małego świata” na danych o relacjach i komunikacji między użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu. Jak się okazuje średnia odległość pomiędzy użytkownikami, mierzona poprzez relacje ze skrzynek kontaktów, wynosi obecnie 5,78. Jest to dokładnie tyle samo co w styczniu 2004. Średnia odległość nie zmieniła się wcale, choć liczba użytkowników wzrosła ponad dwukrotnie. Wzrosła jednak również średnia liczba relacji i to dzięki temu przeciętne odległości między użytkownikami nie zmieniły się.

W najbliższym czasie, problematykę stabilności własności sieci społecznych i komunikacyjnych będziemy szerzej rozwijać. Pierwsze wyniki analiz stabilności były już prezentowaliśmy w styczniu na konferencji Sunbelt.

O badaniach można przeczytać również tu i tu.

Informacje o Dominik Batorski

dr Dominik Batorski Uniwersytet Warszawski, ICM
Ten wpis został opublikowany w kategorii analizy sieciowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „6 milionów osób w 6 kroków na Gadu-Gadu

  1. NLP pisze:

    Super, zaciekawiło mnie to mocno. Zastanawiam się nad schematem budowania relacji a archaizmach które mamy zabezpieczone w psychice.

    Pozdrawiam Serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>