Młodzi naukowcy w Polsce słabo na tle Europy

Jak donosi Gazeta Wyborcza żaden polski naukowiec nie przeszedł nawet pierwszego etapu konkursu Europejskiej Rady Badań Naukowych. Konkurs będzie organizowany co roku i przeznaczony jest dla młodych naukowców (od 2 do 9 lat po doktoracie). Stawka jest duża, bo przyznawane granty wynoszą od 100 do 400 tysięcy euro rocznie na okres do 5 lat, co oznacza, że na badania można dostać nawet 2mln euro. Wśród prawie 8800 wniosków złożonych zostało niecałe 200 wniosków z Polski, w tym również ten złożony przeze mnie. W rzeczywistości w finale znalazły się 3 wnioski Polaków, ale wszystkie mają być realizowane poza Polską. Trudno więc nie zgodzić się z tym że z polską nauką nie jest dobrze. Warto też zajrzeć do odpowiedzi na ten tekst, w której zawarta jest nieco szersza refleksja nad przyczynami klęski.

Informacje o Dominik Batorski

dr Dominik Batorski Uniwersytet Warszawski, ICM
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>