De’billing

De’billing. Pod tą uroczą nazwą kryje się program analizujący połączenia telefoniczne, który jak pisze Rzeczpospolita przyczynił się do „przyłapania Kaczmarka”. Ponoć „program wymyślili i stworzyli w 2005 r. prokuratorzy z Katowic”. Choć pisanie o „wymyśleniu” jest moim zdaniem dużym nadużyciem, bo równie dobrze można byłoby teraz odkryć Amerykę. Narzędzia do tego typu analiz od lat wykorzystywane są bowiem w innych krajach.

Co więcej są to narzędzia znacznie bardziej złożone, gdyż sama analiza połączeń telefonicznych i geolokalizacja użytkowników nie daje podstaw do wyciągania zbyt daleko idących wniosków. Według prokuratura Jerzego Engelkinga, De’billing „jest banalnie prosty, choć czasem daje rzeczywiście zaskakujące rezultaty i wnioski”. Należy jednak podkreślić, że wnioski te mają raczej charakter hipotez niż materiału dowodowego. Dlatego też w praktyce działań policji w krajach, w których narzędzia te są stosowane, analiza billingów służy przede wszystkim do typowania osób podejrzanych, a dowody są później zbierane innymi metodami (chociażby poprzez założenie podsłuchu).

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną informację z tekstu zamieszczonego w Rzeczpospolitej. Otóż okazuje się, że dane od operatorów telefonicznych pozyskiwane są nie w formie elektronicznej, lecz papierowej. Co powoduje konieczność wklepywania ich do komputera, podnosząc koszty i wydłużając czas potrzebny na uzyskanie wyników analiz. Daleko nam więc jeszcze do takich Stanów Zjednoczonych, w których Narodowa Agencja Bezpieczeństwa zbiera od operatorów telefonicznych, dane o wszystkich połączeniach. Pisałem o tym już kilka miesięcy temu, poruszając także problem różnych zagrożeń związanych z takim podejściem (np. ze względu na zagrożenia dla prywatności i na nadużycia polityczne). Dlatego też, myślę że są również dobre strony tego, że póki co analizowane są u nas tylko konkretne przypadki.

Informacje o Dominik Batorski

dr Dominik Batorski Uniwersytet Warszawski, ICM
Ten wpis został opublikowany w kategorii analizy sieciowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „De’billing

  1. Pingback: sna.pl blog » Archiwum bloga » De’billing i analiza kryminalna

  2. Pingback: sna.pl blog » Archiwum bloga » Co CBA chce wiedzieć o każdym z nas?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>