Politics and Interlocking Directorates

W ramach usprawiedliwienia mojej tygodniowej nieobecności na blogu wyjaśniam, że byłem na konferencji: Politics and Interlocking Directorates w Barcelonie. Było to spotkanie niewielkiej grupy osób z Europy i Ameryki Północnej zajmujących się badaniem sieci powiązań pomiędzy firmami oraz ich wpływem na politykę. Badania te mają długą tradycję szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce dopiero się zaczynają. Zainteresowanym tą tematyką polecam szczególnie esej Domhoffa: Interlocking Directorates in the Corporate Community. W tym kontekście warto też przypomnieć serwis They Rule, o którym pisałem jakiś czas temu.

Konferencja była niezwykle udana, zarówno pod względem jakości wystąpień, jak i ustaleń dalszej wspólnej współpracy. Problematyka wzajemnych oddziaływań pomiędzy sferami biznesu i polityki wydaje się być niezwykle ważna. Obecnie jednak coraz bardziej widoczne jest zmniejszanie się znaczenia sieci miedzy firmami na poziomie poszczególnych krajów. W zamian pojawia się znacznie więcej powiązań międzynarodowych i międzykorporacyjnych to właśnie one zaczynają odgrywać coraz większą rolę. Dlatego też bardzo potrzebna jest międzynarodowa współpraca i badania wykraczające poza perspektywę poszczególnych krajów.

Informacje o Dominik Batorski

dr Dominik Batorski Uniwersytet Warszawski, ICM
Ten wpis został opublikowany w kategorii analizy sieciowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>