Gdzie jest George?

Serwis where’s George? to internetowa gra pozwalająca na śledzenie przemieszczania się banknotów dolarowych. Użytkownicy rejestrują posiadane przez siebie banknoty (każdy taki zielony papierek posiada swój unikalny numer seryjny), a dzięki dużej liczbie graczy jest spora szansa, że dany banknot był już wcześniej zarejestrowany lub będzie zarejestrowany w przyszłości. Wykorzystując dane o geograficznym przemieszczaniu się banknotów grupa fizyków odtworzyła statystyczne prawa przemieszczania się ludzi. Dzięki stworzeniu takiego matematycznego opisu podróży możliwe jest dokładniejsze modelowanie rozprzestrzeniania się epidemii, bo choroby, podobnie jak pieniądze, też są przenoszone przez ludzi. Artykuł opisujący wyniki badań został opublikowany w Nature.
rysunek
Tak jak w przypadku wirusa ptasiej grypy istotne są trasy wędrówki ptaków, tak dla wielu innych chorób ważne jest to, jak przemieszczają się ludzie. Kiedyś epidemie rozprzestrzeniały się wyłącznie lokalnie – na niewielką odległość. Jednak obecnie nowoczesne środki transportu znacznie zwiększają możliwości rozprzestrzeniania się wirusów i chorób. Dlatego też badania nad sposobami przemieszczania się ludzi są szczególnie ważne. Dzięki wykorzystaniu informacji o przemieszczaniu się 500 tysięcy banknotów naukowcy stwierdzili, że przemieszczają się one zgodnie z prawami potęgowymi w zależności od odległości. Dodatkowe analizy zostały przeprowadzone w celu stwierdzenia prawdopodobieństwa pozostania banknotu w tym samym miejscu. Zdecydowana większość przemieszczeń banknotów ma miejsce lokalnie, a prawdopodobieństwo dalszych podróży maleje dość szybko w zależności od długości podróży. Odkrycie to może mieć duże praktyczne znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii.

Informacje o Dominik Batorski

dr Dominik Batorski Uniwersytet Warszawski, ICM
Ten wpis został opublikowany w kategorii analizy sieciowe, sieci w Sieci i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>